Dnes málo ľudí môže byť prekvapených množstvom exotických plodov, ktoré tu a tam nájdete na regáloch obchodov.

Nielenže príroda odmenila človekpríležitosť obdivovať takéto výtvory. Takže každý môže ochutnať akékoľvek ovocie a pokúsiť sa s niečím neporovnateľným vkusom. Ale nielen v chuti podnikania! Ak ste aspoň raz videli všetky tieto ovocie na jednom mieste, pochopili by ste, že je to skutočný farebný raj. Je to ešte strmšie ako farby dúhy! Neverte mi! Potom sa pozrite a pamätajte!

1. Dragon Fruit

pitahaya

Nezvyčajné ovocie sa považuje za ovocie kaktusu a dokoncavo svojom tvare a vonkajšom plášti pripomína drobné koreňové plodiny. Rastúce dračí ovocie v Mexiku, ako aj v strednej a južnej Amerike. V mnohých krajinách je tiež známa ako Pitaya, perla draka alebo jahodová hruška. Toto ovocie má príjemnú sladkú chuť pripomínajúcu zmes jahôd a hrušiek. Pitaya sa používa buď ako samostatná jedlá, alebo ako vynikajúci prídavok k vodke alebo všetkým druhom dezertov. Pamätajte však, že predtým, ako vyskúšate dračí ovocie, sa budete musieť zbaviť obrovského množstva čiernych semien v buničine pita.

2. Kivanoe

pokynout

Exotické ovocie pestuje na územíAfrike, Kalifornii, Čile, Austrálii a Novom Zélande. Svet má niekoľko mien: africká rohová uhorka, uhorka proti králiky, rohový melón, angúria. Vo svojej podobe sa podobá hybridu melónu a uhorky. Chuť kiwanu je dosť nezvyčajná a vyzerá ako zmes banánov, citróna a uhorky. Zaujímavá zmes, nie? Najčastejšie sa používa ako dekoratívny prvok, hoci ovocie je samozrejme jedlé a má bohaté množstvo užitočných vitamínov. Nedoporučuje sa udržiavať ho v chladničke!

3. Rambutan

rambutany

Rambutan rastie v Indonézii. Priťahuje väčšinu ľudí presne svojou jedinečnou chlpatou škrupinou a červenou farbou kože. Nebojte sa, pretože ovocie sa veľmi ľahko čistí. Ak chcete ochutnať, rambutan pripomína ďalšie exotické ovocie - Lychee, sladké podľa vkusu. Toto ovocie môže byť použité takmer z pobočky a ak sa naučíte pár receptov na jedlá s rambutanom, potom môžete prekvapiť aj sofistikované gurmánky.

4. Jackfruit

jackfruit

Jackfruit je známy po celom svete ako indickýChlieb strom a národná hrdosť Bangladéša. Zo všetkých plodov, ktoré existujú na tejto planéte, je jackfruit považovaný za najväčší. Vôňa rezaného ovocia sa podobá zmesi banánov a ananásov. Chuť je takmer rovnaká. Jackfruit môže byť konzumovaný surový. V niektorých krajinách buničiny urobte lahodnú marmeládu. Nezrelé ovocné ovocie sa používa ako zelenina, ktorá môže byť dusená, varená, vyprážaná.

5. Liche

Lichee

Rodina tohto úžasného ovocia je akceptovanázvážte Čínu. V súčasnosti sa líči pestuje po celom území juhovýchodnej Ázie. Vo svojom tvare sa líčka podobá malým orechom v hustom červenom kôre s vnútornou hnedou kosťou. Chuť ovocia sa podobá buničine bieleho hrozna. Môžete ju použiť v surovej forme alebo pre rôzne dezerty. V každom prípade si určite oceníte chuť tohto nádherného ovocia.

6. Carambola

karamboly

Rodina tohto ovocia sa obvykle zvažujeJuhovýchodná Ázia, kde karambola rastie všade. Carambola je "hviezdne ovocie", ktoré dostalo svoje meno kvôli správnej päťčlennej hviezde v rezu. Chuť sa stáva, a to ako kyslá, tak sladká. Kyslé odrody karamboly sú najčastejšie používané v šalátoch, zatiaľ čo sladká odroda pripomína zmes hrozna, citróna a manga. Carambola je vynikajúcim zdrojom vitamínov a minerálov a tiež má nízky obsah kalórií.

7. mangostén

Mangosteen

Mangosteen je považovaný za exotické ovocie arastie v Indonézii a Malajzii, ako aj v časti juhovýchodnej a južnej Ázie. Toto ovocie sa podobá veľkým fialovým guličkám s pevnou a hustou kožou. Ale najzaujímavejšia vec týkajúca sa mangosteenov je jeho rozštiepenie, ktoré sa podobá oranžovej farbe. Existuje legenda, že toto ovocie bolo obľúbenou jemnosťou kráľovnej Viktórie, takže v zákulisí medzi ovocím sa nazýva "kráľ".

8. Kumquat

kumquat

V poslednej dobe mnohí ľudia ani nemajúpodozrenie z toho, čo je "kumquat". Dnes ho možno nájsť takmer v každom obchode a nie je ani prekvapený. Toto ovocie rastie na juhu Číny, USA, južnej Európe, Japonsku, juhovýchodnej Ázii a na Strednom východe. Z vonkajšieho hľadiska je kumquat podobný malým ohnivožltým plodom elipsového tvaru. Prakticky ako lopty pre rugby, len vo veľmi obmedzenom tvare. Chuť tohto ovocia je špecifická: šťavnaté sladké nápisy rezonujú s ostrým kyslou chuťou. Môžete jesť kumquat ako surový, tak aj na prípravu rôznych jedál.

9. Ovocie mučenky

Passion fruit

Rodiskom vášnivého ovocia je Brazília, ale tiežaktívne rastie v Austrálii, na Novom Zélande, Južnej Amerike, Južnej Afrike, na Havaji a na Filipínach. Toto ovocie má mnoho zaujímavých názvov: ovocie z pasti, pasiflora jedlá, passionflower a grenadilla. Vo vzhľade je ovocie vášne ako obyčajná fialová slivka s hrubou kožou. Chuť zrelého ovocia je milá a šťavnatá. Samozrejme, ovocie môže byť konzumované surové, ale najčastejšie sa používa ako šťava alebo prísada.

10. Lemoncello alebo citrónová zelenka

citrón

Možno mnohí nepočuli, že je takýovocie. Ale vedia s istotou, že existuje známy likér s rovnakým názvom, ktorému je známe Taliansko. Vlasťou tohto ovocia je Dominikánska republika, ale vďaka Taliansku sa limoncello naučilo po celom svete. Nehovorte, že chuť ovocia je takmer rovnaká ako zrelý citrón, ale vôňa! Vôňa citrónovníka je tak úžasná, že s ním nemožno porovnávať žiadne druhy citrónov. Vonkajšie, limoncello vyzerá ako malá citrónová tráva zelená s hustou kôrou. Môžete jesť buď úplne, alebo na varenie všetkých druhov jedál.