Ak sa rozhodnete navštíviť niekde, rozhodne budete fotografovať tie najkrajšie pamiatky. Zaujímavé plastiky, s ktorými sa stretnete, sú pre to vhodné.

Zdá sa, že priťahujú názory ašošovky. Vytvorené v rôznych časoch, z rôznych materiálov a na rozdiel od štýlu, sú zjednotené jednou - tieto uličné plastiky robia mesto jedinečným, atraktívnym a nezabudnuteľným.

1. "Zverejnenie", Paige Bradley, New York, USA

"Odhalenie"

"... Kým sa ľudia okolo nás nerozdeliaSteny nikdy nerozumie tomu, aké silné sme naozaj. "Americká umelkyňa Paige Bradleyová vysvetľuje význam jej bronzovej sochy, ktorá jej priniesla slávu.

2. "Tanec s púpavou", Robin White, Staffordshire, Veľká Británia

"Tanečnica s púpavou"

Ak vás priťahuje magický svet víly, vyUrčite ako práca britského Robina Whitea, ktorý vytvoril sériu podobných parkových skulptúr. Každá víla má oceľový rám, viazaný vrstvou kovových "svalov", ktorá je naopak pokrytá "pokožkou" z jemného drôtu.

3. "Alegória apenínov", Giovanni Giambologna, Toskánsko, Taliansko

"Alegória apenínov"

Neďaleko Florencie v opustenom parkuvila Pratolino, kedysi vlastnená slávnym klanom Medici, si zachovala desaťmetrovú kamennú sochu XVI. storočia, ktorú vtedajší slávny sochár Giovanni Giambolonya. Sochárstvo predstavuje boha Apeniny, spútanie hlavy monstra s rukou, z ktorého ústia kašna.

4. "Láska", Alexander Milov

"Láska"

Tá socha Odyse Alexandra Milova môže byťbol videný len na americkom Burning Man festival v púšti Black Rock v minulom roku. Práca získala srdcia mnohých návštevníkov festivalu a našla svojich fanúšikov na internete vďaka svojej piercingovej úprimnosti. Bohužiaľ, zatiaľ čo pre tento objemný umelecký objekt (dĺžka 17,5 m, šírka 5,5 a výška 7,5) sa miesto nenájdilo nikde.

5. "Sila prírody", Lorenzo Kinn

"Sila prírody"

Pravdepodobne mali starci, keď vytvorilisochou na počesť bohov, aby upokojili svoj hnev. Táto myšlienka inšpirovala talianskeho umelca Lorenza Kinna k vytvoreniu série sochárov, založených v rôznych mestách po celom svete. 2,5-metrový ženský postava symbolizuje prírodu matky, ktorá divoce roztiahne zemeguli. Zničený účinkami hurikánov v Thajsku a Spojených štátoch, umelkyňa vytvorila alegóriu, aby ukázala, ako je náš svet krehký.

6. "The Mustangs Las Colinas", Robert Glen, Irving, Texas, USA

"Mustangs Las Colinas"

Táto sochárska kompozícia je najväčšiajazdecké sochy na svete: 9 mantáží na stupnici od 1 do 1,5 sú zobrazené bežiace pozdĺž vody, pramení z pod kopytom fontány a vytvárajú prirodzený sprejový efekt. Práca symbolizuje rýchlosť, vodcovstvo a slobodu, ktorá je súčasťou zvierat žijúcich v Texase a samotného štátu v čase jeho vývoja.

7. "Čierny duch", S. Jurkus a S. Plotnikovas, Klaipeda, Litva

"Čierny duch"

Vzpomína sa na tajomnú bronzovú plastikustará legenda, podľa ktorej stráže obliehaného hradu nečakane stretli ducha, ktorý ho varoval, že pevnosť nemusí mať dostatok rezerv a potom zmizla bez stopy.

8. "Starostlivosť o ruky", Glarus, Švajčiarsko

Starostlivá ruka

Táto mimoriadna socha môže byť symbolom starostlivosti o životné prostredie.

9. Sloboda, Zenos Frudakis, Philadelphia, Pennsylvania, USA

"Sloboda"

"Táto socha zosobňuje túžbu po slobode prostredníctvom kreativity," vysvetľuje americký prezident Zenos Frudakis, vysvetľujúci význam bronzovej kompozície.

10. Mihai Eminescu, Onesti, Rumunsko

Mihai Eminescu

Nezvyčajná socha dvoch kovových stromov, ktorých vetvy tvoria tvár moldavsko-rumunského básnika-dekadenta XIX storočia Mihai Eminescu.

11. "Muž dažďa", Jean Michel Folon, Florencia, Taliansko

"Muž dažďa"

Socha belgického umelca Jean Michel Foulon je vo Florencii, Taliansko.

12. "Stairway to Heaven", David McCracken, Bondi, Austrália

"Stairway to Heaven"

Socha Davida McCrackena je ilúzia nekonečnosti, pripomínajúc spojenie s kultovou kompozíciou Led Zeppelin.

13. "Tu som!", Herve-Laurent Erwin

"Tu som!"

Polystyrénový gigant vystupujúci pod trávnikom,spod deky, to bola predstavená v roku 2014 na výročnej medzinárodnej výstavy súčasného umenia v Budapešti. Hodnota plastiky vytvorené maďarský umelec Hervé-Lorant Erwin, môže byť definovaný ako túžba po slobode, vedomostí a dynamický rozvoj. Po jednoznačným úspechom v Budapešti, sochárstve išiel do nemeckého Ulmu vydesiť nič netušiaci turistov nič.

14. "Metamorfózy", Jason Dekers Taylor, Grenada

"Premeny"

26 detských figúr z cementu na štyroch metrochhĺbka sú jednou z najpozoruhodnejších kompozícií v podmořskom sochárskom parku Moliner v Karibiku. Sochárske zloženie váži 15 ton, aby odolalo silným prúdom a prílivom. Prsteň detí symbolizuje životný cyklus a zodpovednosť ľudstva za stav životného prostredia pred budúcimi generáciami.

15. "Dážď", Nazar Bilyk, Kyjev, Ukrajina

"Rain"

Dvojmetrová bronzová postava s obrovskou sklenenou kvapkou na tvári symbolizuje jednotu človeka s prírodou. Práca je nastavená na ulici Landscape v Kyjeve ako súčasť moderného sochárskeho parku.

16. "Sieň", Morphay, Kaunas, Litva

"The Sower"

Táto socha sa vzťahuje na tieň, ktorý "ožíva" iba v noci, keď sú hviezdy, ktoré sa nachádzajú na stene za číslom, zmysluplné.

17. "Sinking Building", Melbourne, Austrália

"Sinking Building"

Pred majestátnou budovou štátnej knižnice v Melbourne sa javí, že sa nachádza ďalšia knižnica, roh fasády stále viditeľný na povrchu.

18. "Boh vojny", Jingzhou, Čína

"Boh vojny"

48 m socha pokrytá 4000 viazané medených dosiek, stúpne na 10 m a symbol podstavca spravodlivosti.

19. "Hroch", Taipei, Taiwan

"Hippos"

Postavy plávajúcich hrochov, zobrazené spôsobom, akým sú zvyčajne viditeľné na povrchu vody, sú umiestnené v zoologickej záhrade Taipei.

20. "Obuv na nábreží Dunaja", Gyula Power, Budapešť, Maďarsko

"Topánky na nábreží Dunaja"

Pamätník holokaustu je založený na skutočnomudalosti: v rokoch 1944-1945 boli v Budapešti zničené desiatky tisíc Židov. Obete boli zhromaždené na brehoch Dunaja, museli si vziať svoje topánky a potom strieľať. Myšlienka pamätníka patrí maďarskému režisérovi Ken Togaiovi a realizoval ju sochár Gyula Power.

21. "Cestovatelia", Bruno Catalano, Marseille, Francúzsko

"Cestujúci"

Celá séria desiatich takýchto surreálnych sôch od francúzskeho Bruna Catalana v septembri 2013 bola inštalovaná v Marseille.

22. "Pamätník neznámeho pasáka", Erzi Kalina, Wroclaw, Poľsko

"Pamätník neznámeho pasáka"

Sochárske zloženie, ktoré sa skladá zo 14 postáv, bolo inštalované vo Varšave v roku 1977 a presťahovalo sa do Vroclavy v roku 2005.

23. "Rebel", Tom Franzen, Brusel, Belgicko

"Rebel"

Belgický sochár Tom Franzen venoval svoju humornú prácu obyvateľom mesta Molenbeck - jednej z 19 a možno aj najkriminogickejšej komúny v Bruseli. Je tu vhodný postoj k polícii.

24. "Ocean Atlant", Jason Dekers Taylor, Nassau, Bahamy

"Ocean Atlant"

Tvorca mnohých plastiky na dno oceánu, JasonDekers Taylor je tiež autorom najväčšie podvodné súsoším dievča, ktoré, rovnako ako starovekej gréckej Atlanta drží na ramenách oceánu. Plastika 5,5 m, hmotnosť. - 60 m Podľa autora, okrem estetického obrázku je praktický význam, ako umelý útes.

25. Nelson Mandela, Južná Afrika

Nelson Mandela

Nezvyčajná pomník bojovníkom proti apartheiduzaložená v roku 2012 v blízkosti miesta, kde pred 50 rokmi bol zatknutý budúci prezident Južnej Afriky. Socha sa skladá z 50 zložito vyrezaných oceľových laserových stĺpov od výšky 6,5 do 9,5 m. Vo vzdialenosti 35 m pod prísne definovaným uhlom stĺpce vytvárajú rozpoznateľný profil Mandela.

26. "Ľudia pri rieke", Zheng Hua Cheng, Singapur

"Ľudia pri rieke"

Séria plastiky od singapurského umelca Zheng HuaCheng, ktorý zahŕňa toto zloženie piatich kúpajúcich sa chlapcov, posiela diváka do tých čias, keď brehy rieky ešte neboli oblečené do kameňa a stovky detí žijúcich v susedstve, bežali plávať v rieke.

27. Kelpie, Andy Scott, Falkirk, Škótsko, Veľká Británia

"Kelpie"

Kelpi - vodný duch zo škótskej mytológie, ktorý bol v podobe koňa. 30-metrové konské hlavy tvoria bránu do kanálu Fort a Clyde a symbolizujú dôležitú úlohu koní v živote Škótska.

28. "No Violence", Carl Frederick Reutersweld, New York, USA

"Neexistuje násilie"

Ohromený vraždou Johna Lennona, švédskehoautor Carl Frederick Reutersveld vytvoril svoj bronzový revolver s uzlom zviazaným s uzlom, ktorého hlaveň smeruje nahor, ako symbol nenásilie.

29. "Závesný muž", David Cherny, Praha, Česká republika

"Hanging Man"

Socha zobrazuje Sigmunda Freuda a jeho boj so strachom zo smrti.

30. "Tide", Jason Dekers Taylor, Londýn, Veľká Británia

"Tide"

Štyria jazdci na brehoch Temžezmiznú, objavia sa znovu v závislosti od prílivu. Namiesto hláv koní, olejové čerpadlá. Tento sochár a environmentalista Jason Dekers Taylor chce upozorniť verejnosť na nadmernú závislosť ľudstva na rope.

31. "Víkend", Marguerite Derricort, Adelaide, Austrália

"Output"

Štyri bronzové ošípané v plnej veľkosti av prírodných pozíciách, každý má svoje vlastné meno: Oliver, Truffle, Augustus a Horatio. Táto zábavná sochárska kompozícia je obľúbeným miestom pre deti, ktoré sem prichádzajú s rodičmi cez víkendy a chodia na jazdu na hladkých chrbtoch prasiat.

32. "Peregrass", Robert Summers a Glen Rose, Dallas, Texas, USA

"Transhumance"

Najväčší svojho druhu je bronzová sochaPrípravok obsahuje 49 býkov a tri cameleers a inštalovaná v jednom z Dallas parkov. Kompozícia je impozantný vo svojom rozsahu: Každý výška býk 1,8 m, stádo prechádzky na nerovnom teréne, narazí riečok, niektoré zvieratá sú pomalí, iní spustiť - umelec sa podarilo sprostredkovať realistický riadenia dobytku, ku ktorým došlo v Texase v XIX storočí.

33. "Metallomorphosis", David Cherny, Charlotte, Severná Karolína, USA

"Metalmorfoza"

Jeho prvým inštalátorom v štátoch bol autor "The Hangingmuž "český David Cherny sa rozhodol zaútočiť na Američanov - a on to urobil! Jeho osemmetrová hlava z nehrdzavejúcej ocele pozostáva z paralelných úsekov, od miesta, kde by mali byť ústa, fontána bije. Hlava sa pravidelne otáča okolo svojej osi a začína sa pohybovať ako obvykle a potom sa rozpadá na vrstvy. Niektoré časti sa ďalej otáčajú, zatiaľ čo iné sú "oneskorené". Avšak, otočenie, všetky kusy sa spoja, tvoriť pôvodnú sochu. Názov zariadenia, samozrejme, podobne ako samotná hlava, sa zhromažďuje z častí: "metal + metamorfóza".

34. "Neznámy byrokrat", Magnus Tomasson, Reykjavík, Island

"Neznámy byrokrat"

Satirická pomník byrokratov výrazne vyjadruje náš postoj k úradníkom, rovnako na celom svete, a teda bez tváre.

35. Žralok Hedington, John Buckley, Oxford, UK

"Heditton Shark"

Založená v roku 1986 pri príležitosti 41. výročia tragédieHirošimu a Nagasaki, žralok zosobňuje atómovú bombu, ktorá padla na japonské mestá a spôsobuje pocit bezmocného hnevu a zúfalstva nad jadrovou katastrofou.

36. "Pozorovateľ", Victor Khulik, Bratislava, Slovensko

Ďalej len "pozorovateľ"

Vtipná socha človeka vystupujúceho z kanalizačného poklopu sa často nazýva "človek v práci", aj keď sa zdá, že odvrátil prácu.

37. "Iguana", Hans Van Houvelingen, Amsterdam, Holandsko

"Iguana"

Na jednom z námestia v Amsterdame je neobvyklé obyvateľstvo - v tráve sa plazí 40 bronzových iguánov.

38. "Matka", Louise Bourgeois, Londýn, Veľká Británia

"Matka"

Zvláštne, ako sa to môže zdať, ale najväčšie vsocha pavúka, 88-rok-starý Louise Bourgeois venoval svoju matku, ktorá zomrela, keď umelec bol 21 rokov. Desať-noha pavúk s mramorovými vajciami v vrecku nie je jediným takýmto vytvorením buržoáz. Podobné sochy sa nachádzajú v rôznych mestách po celom svete.